Tokiam paprastam, tačiau taip naudingam objektui sukurti reikėjo daug tyrimų ir eksperimentų. Žinoma, faktas, kurį jau žinote: lemputės išradėjas buvo Thomas Edisonas.
Taigi kas sukūrė lemputę ir kas ją ištobulino?
Kai jis pagamino lemputę, Edisonas jau buvo žinomas ir turėjo elektros inžinerijos įmonę. Jis klestėjo dėl pelno, gauto iš kitų savo kūrinių, kurie buvo parduoti JAV valstybinėms ir privačioms įmonėms.
Prieš tai, kai Edisonas ir jo komanda išrado lemputę, elektra jau buvo naudojama šviesai gaminti per sistemą, vadinamą „lankinėmis lempomis“ – srovė praeidavo tarp dviejų elektrifikuotų strypų ir gamindavo šviesą.
Tačiau ši sistema buvo neefektyvi ir gamino daug šilumos. Taigi, kadangi jis niekur negalėjo būti naudojamas, namai, parduotuvės ir kt. jie vis dar buvo apšviesti žvakėmis ar žibintais.
Pirmoji sėkminga lempa veikė 1879 m. spalio 21 d. ir degė 45 valandas. Ji buvo pagamintas naudojant anglies siūlą didelio vakuumo stiklinėje lemputėje, kad būtų skatinamas degimas, nes lemputė veikiama elektros energija, kuri skleidžia šviesą.
Apžvelkime trumpai istoriją kada išrasta elektros lemputė
- Edisono kaitrinė lemputė buvo ištobulinta – vietoj anglies panaudotas volframas, galiausiai išpopuliarėjo JAV ir pasaulyje.
- Po kelerių metų Nikola Tesla, vienas iš Edisono dirbusių vyrų, nusprendė veikti pats ir sukūrė kitą lemputę, kuri naudojo tą patį mechanizmą, bet naudojo dujas, pavyzdžiui, argoną. Ši lempa vadinama fluorescencine ir pasirodė esanti efektyvesnė nei kaitrinė.
- Tačiau atsiradus LED (šviesos diodui), kurį 1961 m. atrado Robertas Biardas ir Gary Pittmanas, lempos pasiekė nuostabų kokybės lygį.
- Iš pradžių šviesos diodas buvo infraraudonoji spinduliuotė. Po metų, 1962 m., Nickas Holonyak Jr. pavyko iš jo gauti rausvos šviesos. 1989 metais buvo galima gauti ir melsvą LED šviesą, kuri pradėta naudoti televizoriuose.
- Ir būtent nuo 1999 m. šviesos diodas buvo priimtas apšvietimo srityje, tai yra, elektros lempučių konstrukcijoje. Veikimo mechanizmas panašus į Edisono lempos: elektros energija praeina per lustus, pagamintus iš puslaidininkinės medžiagos, gaminančią šviesą, tačiau nereikia šilumos.
Istorijai apie elektros lemputę papasakoti prireiktų daug puslapių. Juk nelengva suprasti tokio genijaus, kaip Thomas Edisonas, galvą, sugebėjusią išrasti šį esminį objektą beveik prieš 140 metų.